fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Ako se još uvijek premišljate, ovo je pravo vrijeme za samozapošljavanje: krojačica iz Solina dobila 150.000 bespovratnih kuna za početak biznisa!

Za sve one koji svoju egzistenciju planiraju rješavati samozapošljavanjem jer alternative nemaju ili možda smatraju da je najbolje biti sam sebi šef, idealno je vrijeme da takvu odluku i realiziraju.

Doznajemo, naime, kako su poticaji, odnosno nepovratan novac koji institucije dijele “friškim” poduzetnicima, triput narasli!

Riječ je o nepovratnim sredstvima s kojima se sasvim sigurno lakše upustiti u poslovnu avanturu. Zanimljivo je da su izdašniji poticaji rezervirani za obrtnike koji se bave deficitarnim djelatnostima, dok visokoobrazovani dobivaju manje. S koliko novca u startu raspolaže obrtnik koji se danas odluči na samozapošljavanje, na konkretnom nam primjeru objašnjava Maja Zelić, vijećnica u Skupštini Splitsko-dalmatinske županije, članica županijskog Odbora za gospodarstvo, te voditeljica Poduzetničkog inkubatora Klis.

Šivanje i popravci

– Jedna krojačica iz Solina koja se, primjera radi, bavi šivanjem i popravcima odjeće, sada može otvoriti obrt i startati sa čak 150.000 kuna nepovratnog novca! Naime, od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje dobiva 70.000 kuna, a riječ je o dvostruko većoj naknadi za samozapošljavanje od one koju su donedavno od HZZ-a dobivali novi poduzetnici. Preciznije, krojačica će dobiti do 55.000 kuna, a ako uzme još i radnika pripravnika kojemu plaću i doprinose plaća država, za mentorstvo joj pripada dodatnih 15.000 kuna. Uz to, od Županije splitsko-dalmatinske može računati na poticaje u vrijednosti od 50.000 kuna ako je starija od 50 godina i obrt otvara na području Županije, odnosno 30.000 kuna ako je mlađa… Budući da radi u Solinu, krojačica će dobiti još 30.000 kuna od Grada jer ova jedinica lokalne samouprave novčano pomaže nove poduzetnike.

Ne daju, međutim, svi gradovi i općine novčanu potporu, neki pomažu ustupanjem prostora i na razne druge načine, primjerice edukacijom, izradom manjih projekta ili smještajem u poduzetničkim inkubatorima, kao što mi radimo u općini Klis – objašnjava Maja Zelić.

Dok je, dakle, obrtnik dosad započinjao s 55.000 kuna poticaja (Županija splitsko-dalmatinska dijelila je 20.000 kuna novčane pomoći, a HZZ 35.000 op.a.), sad na raspolaganju ima barem dvostruko više, a s potporom jedinice lokalne uprave i samouprave, i trostruko.

– Ovo je rješenje i za sve one koji planiraju pokrenuti kakav sezonski obrt i zarađivati kroz turističke popratne usluge, primjerice, da otvore praonicu, obrt za usluge prijevoza i slično. Prijave na natječaj za poticaje u malom gospodarstvu primamo, inače, do 15. svibnja, a zbog svega navedenog očekujemo ogroman interes – ističe naša sugovornica.

Na ruku “friškim” poduzetnicima idu i mjere Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR) i Hrvatske agencije za malo gospodarstvo i investicije (HAMAG). To su zajmovi s kamatom od prosječnih jedan posto.

– Prije desetak godina poduzetnicima su na raspolaganju bili isključivo zajmovi uz osiguranje kvalitetnog kolaterala i, naravno, tržišne kamatne stope u iznosu od skoro osam posto. Danas HBOR mladim poduzetnicima, ženama i startupovima nudi kredite na otplatu od 12 ili 14 godina, s počekom do dvije ili pet godina, te uz kamatu od dva posto. Priznat ćete, nikad poticajnija poduzetnička klima, još samo treba raditi – smatra Maja Zelić.

Manje poreza

“Injekcija” pomoći iz Županije stiže i za postojeće tvrtke koje dižu kredit ili novim zajmom refinanciraju stari. Županija će im, naime, participirati u plaćanju kamata sve dok se taj iznos za dužnika ne spusti na jedan posto kamatne stope. Nije zanemariva ni činjenica da su poduzetnici dosad plaćali porez na dobit u iznosu od 20 posto, a sada je taj iznos spušten na 12 posto.

Izvor: Slobodna Dalmacija; Foto: Youtube.com