fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Američki san hrvatskog Mogyja

Mogy je platforma za planiranje, provođenje i optimizaciju sportskih i fitness treninga i aktivnosti za klijente, trenere, teretane…. Nastala je u radionici tvrtke Mobile Gym zahvaljujući ideji američkog trenera Roba MacIntyrea koji radi s velikim brojem World Wrestling Entertainment (WWE) zvijezda.

“Rob MacIntyre vrhunski je stručnjak koji radi i u američkom olimpijskom timu. On je ujedno mozak Mogyja i ključna figura u nastanku platforme”, objašnjava direktor i vlasnik Mobile Gyma Andrej Radinger. Razvoj Mogyja počeo je prije otprilike dvije godine.

MacIntyre je, kao i većina osobnih trenera, trošio previše vremena na pripremu treninga i teško pratio klijente.

Startup fokusiran na razvoj, promociju i prodaju Mogyja

“Došao je na ideju da napravimo aplikaciju koja bi mu olakšala svakodnevni posao i nakon nekoliko Skype razgovora, priča je krenula. U početku smo radili standardni custom projekt, što je bila naša osnovna djelatnost. Vrlo brzo smo uvidjeli tržišni potencijal i potrebu za novim rješenjem na tržištu, pa smo pokrenuli startup fokusiran samo na razvoj, promociju i prodaju Mogyja“, objašnjava Radinger koji je svoju prvu tvrtku – Mobendo – osnovao 2006. godine.

Zahvaljujući Mogyju, treneri lakše upravljaju bazom klijenata, mogu kreirate vlastite vježbe i grupirati ih u kategorije te im dodavati linkove na video zapise – svoje ili one s interneta. Također jednostavno i brzo mogu kreirati programe i pratiti klijenta u realnom vremenu i po potrebi optimizirati buduće treninge. Klijent, s druge strane, sve potrebno za plan vježbanja ima u svom pametnom telefonu.

Aplikacija je dostupna od početka prošle godine, a trenutačno ima 2000 registriranih korisnika koji uglavnom imaju besplatni račun.

Mogy marketplace

“Velika većina korisnika je iz SAD-a, a to je nama primarno ciljano tržište“, kazuje Radinger. Dodaje kako broj korisnika neprestano raste, a posebno ih veseli rast broja korisnika plaćene verzije.

Mobile Gym odnosno njegovih pet stalno zaposlenih i pet stalnih vanjskih suradnika smješten je u Tehnološkom parku Zagreb. Tvrtka ima i američku adresu jer je tamošnje tržište najrazvijenije fitness tržište na svijetu.

“Naš cilj nije pokrivati samo SAD nego se širiti i dalje. Sljedeći je na redu Brazil, a zatim EU”, najavljuje Radinger.

“Imamo mnogo planova za razvoj platforme. Trudimo se osluškivati povratne informacije korisnika, ali imamo i listu zadataka koju redovno analiziramo i korigiramo kako bismo došli do optimalnog rješenja.”

Za tržište će uskoro biti spreman Mogy marketplace koji će omogućiti trenerima da objavljuju i prodaju vlastite programe. U Hrvatskoj, Sloveniji i SAD-u prisutan je i Gym Model u kojem osobni treneri klijente prate online.

Nedugo nakon lansiranja aplikacije Mogy, tim Mobile Gyma završio je program ljubljanskog ABC Acceleratora koji im je umnogome pomogao.

Partnerstvo s Kineziološkim fakultetom

“Prilikom ulaska u ABC imali smo tri ili četiri testna korisnika, a prilikom izlaska imali smo dva razrađena poslovna modela i odlično pripremljen pitch za bilo koju priliku. Tu su i kontakti s investitorima i brojnim prijateljima unutar ABC-a, ali i iz drugih startupa. Nakon ABC-a zabilježili smo i prvog “komercijalnog korisnika”.

Posljednjih godinu dana strateški partner na projektu im je Kineziološki fakultet Zagreb, što je, smatra Radinger, zasigurno najbolja stručna pomoć koju su mogli dobiti na ovim prostorima.

Kao izuzetno pozitivno iskustvo spominje i suradnju s HAMAG-BICRO-om. “Ne mislim tu samo na potpore koje smo dobili. Odlična je bila i suradnja, susretljivost i stručnost ljudi s kojima smo radili i radimo. Odlične uvjete za rad nudi nam i Razvojna agencija Zagreb.”

U idućoj godini Radinger očekuje financijsku stabilizaciju tvrtke isključivo od prihoda Mogyja, a sve buduće prihode planiraju ulagati u tržišni rast. „Rast prihoda trebali bi pratiti i investitori, a prema Robovoj viziji, cilj nam je standardizirati danas vrlo šaroliki segment osobnog treninga.“

U planu je integracija aplikacije s narukvicama i pametnim satovima, dodatno proširenje marketplace modela. Kontinuirano rade i na poboljšanju aplikacije i korisničkog iskustva. Svježi kapital mogućih investitora iskoristili bi za ulaganje u marketing i prodaju.

“Za sada se financiramo primarno od dosadašnjih investicija koje smo dobili, no očekujemo da Mogy krene zarađivati do kraja godine. Za početak za samofinanciranje, a kasnije i za daljnji rast”, zaključuje Radinger.

Izvor: Tockanai.hr