fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Od danas pozive iz inozemstva plaćamo isto kao i domaće, a ovih par stvari o tome je dobro za znati

U svim zemljama EU danas počinje primjena novih uredbi koje određuju da korisnici mobilnih mreža i rominga u inozemstvu plaćaju cijene kao da zovu iz svojih zemalja. To zapravo znači kraj različitih cijena mobilnog komuniciranja po Europi.

Korisnici iz Hrvatske imat će, dok borave u europskim zemljama, iste cijene poziva kao da u Hrvatskoj. Nova regulacija roaminga odnosi se za zemlje EU, Norvešku, Island i Lihtenštajn. Evo šest osnovnih stvari koje bi trebali znati o ovoj novoj odredbi.

1. Što je uopće roaming?

Roaming znači korištenje drugih mobilnih mreža izvan svojih zemalja. Svi mobini operatori u Hrvatskoj nude međunarodni roaming. Svaki operator je do sada imao sporazume sa stranim operatorima, a troškovi su bili definirani njihovim međusobnim ugovorima. Kada biste, dakle, zvali iz inozemstva u Hrvatsku, plaćali biste po značajno većoj tarifi.

2. Što donosi nova odredba?
Nova odredba, koja se u Hrvatskoj počinje primjenjivati od danas, označava kraj roaminga s drugačijim cijenama mobilnog komuniciranja. Od sada će korisnici u Europi telefonirati kao da se nalaze kod kuće. Bit će im pružena mogućnost ograničenja podatkovnog prometa kako bi bili sigurni da neće potrošiti više dok su izvan Hrvatske. Njihov operater će biti dužan obavijestiti ih kada prijeđu limite koje koriste.

3. Koliko ćemo sada plaćati pozive iz inozemstva?

Cijene poziva iz inozemstvabit će jednake nacionalnim cijenama prema drugim mobilnim mrežama. Dakle, ako primjerice zovete iz Pariza iz Londona u Zagreb, plaćat ćete isto kao da zovete iz Zagreba svog susjeda.

4. A koliko pozive iz Hrvatske u inozemstvo?

Ova se odredba ne odnosi na međunarodne pozove, odnosno na pozive iz Hrvatske prema stranim zemljama. “Međunarodni pozivi nisu obuhvaćeni roaming regulacijom, te za njih i dalje vrijede sva postojeća pravila sukladno uvjetima tarife/opcije koju korisnik ima. Dakle, ako korisnik iz Hrvatske poziva broj u Njemačkoj, razgovor će mu se naplatiti sukladno njegovoj tarifi kao međunarodni poziv. No, ako korisnik iz Hrvatske, za vrijeme svog boravka u primjerice Njemačkoj, poziva broj u Hrvatskoj ili bilo gdje u EU, i pritom koristi SIM karticu nekog od hrvatskih operatora, poziv će se tretirati kao roaming te će se naplatiti sukladno važećim roaming pravilima”, objašnjavaju iz Hrvatskog Telekoma.

5. Koje konkretno cijene možemo očekivati?

Maksimalna cijena za odlazni poziv na području Europskog gospodarskog prostora (EEA) iznosit će 1,76 kuna po minuti, za SMS 0,55 kuna, a maksimalna cijena prijenosa podataka iznosit će 1,86 kn/MB. Iz Vipneta kažu i da je moguća i dodatna naplata SMS poruka i poziva u slučajevima prekoračenja tzv. fer upotrebe, a korisnici će prije naplate dodatne naknade o tome dobiti personaliziranu obavijest.

6. S mobilnim internetom u inozemstvu i dalje treba paziti

U slučaju podatkovnog prometa ipak treba paziti. Kada korisnik prijeđe određeni limit, operator mu može naplaćivati dodatnu roaming naknadu u iznosu od 7,7 eura po gigabajtu, pri čemu će se korisnike obavijestiti podliježe li njegova tarifa limitu potrošnje i koliki mu je taj limit.

Izvor: Telegram.hr