fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Djevojčice koje nude sliku neke bolje i perspektivnije Hrvatske

Iako su tek zakoračile u tinejdžerski svijet, već imaju praktički definirane životne ciljeve. U njihovom slučaju s velikom sigurnošću možemo govoriti o djevojčicama koje nude sliku neke bolje i perspektivnije Hrvatske.

Mlade Osječanke, sestre Jona i Nika Važić, Helena Floreani i Klara Uranjek, učenice OŠ Franje Krežme te njihove kolegice iz Đakova, Iva Mijakić, Ana Švegli i Marina Ćurković iz OŠ Josipa Antuna Ćolnića samo su naoko tipične tinejdžerke, koje na prvi pogled ni po čemu ne odudaraju od svojih vršnjakinja i vršnjaka. No, kada se samo malo zagrebe ispod površine otkrivaju se prekrasni detalji iz života ovih djevojčica koje svojim primjerom mogu biti uzor i poticaj i to ne samo svojim vršnjacima, nego i brojnim odraslim osobama.

Prošle godine osvojile zlato

Jer, osim što su sve redom odlične učenice s prosjekom 5.0, sve ove mlade djevojke imaju i još čitav niz dodatnih zanimacija i aktivnosti. Odbojka, ples, gluma, atletika, gimnastika…, samo su neke od njih. Međutim, razlog zbog kojeg smo im posvetili ovaj prostor krije se u onom što ih sve povezuje, a to su programiranje i robotika.

Jona, Helena, Nika, Klara, Iva, Ana i Marina, naime, pripadaju samome vrhu hrvatskih programera i robotičara u konkurenciji učenika od 6. do 8. razreda osnovnih škola, što su nedavno potvrdile i na državnom superfinalu Croatian Makers Lige u organizaciji IRIM-a iza kojeg već nekoliko godina stoji Nenad Bakić, njegov osnivač i najveći popularizator i financijer razvoja STEM područja u našim osnovnim školama. Nakon što su prije godinu dana bile prvakinje Hrvatske, Osječanke Jona, Helena, Nika i Klara prošloga su vikenda u Zagrebu u konkurenciji 40 ekipa i oko 150 natjecatelja pod vodstvom mentora i nastavnika informatike Tomislava Pandurića osvojile titulu viceprvakinja, dok su njihove đakovačke kolegice Iva, Ana i Marina uz vodstvo nastavnika matematike i informatike i mentora Tomislava Milanovića kući donijele broncu.

Zlato je ovaj put otišlo dečkima iz OŠ Vladimira Nazora Križevci, ali Slavonke su se svejedno svojim kućama vratile prezadovoljne i ponosne.

Ovogodišnja tema: ekologija

– Iako nismo obranile titulu, naravno da smo zadovoljne, pogotovo jer je i konkurencija napredovala, pa nije bilo nimalo lako doći do ovako dobrog rezultata. Osim toga, zadatak koji smo imali bio je jako težak, pa je time uspjeh veći. Biti drugi u konkurenciji 40 timova iz cijele Hrvatske velika je stvar i jako smo zadovoljne našim nastupom – složne su mlade Osječanke, a slično smo čuli i od njihovih kolegica iz Đakova. – Očekivali smo visok plasman, jer smo već godinama u vrhu u Hrvatskoj, što smo i sada potvrdili. Doduše, imali smo nekih manjih problema i pola sata prije kraja programiranja činilo nam se da nećemo uspjeti, ali na kraju smo ipak svladale teškoće i odradile dobar posao – kazale su učenice iz Đakova.

Tema je ovaj put došla iz ekologije. Svi su timovi imali zadatak programirati robote tako da mogu izvršiti zadatke poput sortiranja otpada, ali i međusobne komunikacije dvaju robota. Pričaju da je bilo naporno i napeto. Samo na programiranje potrošile su oko tri sata u kojima su prepuštene sebi i svojim znanjima. Mentori im tu više ne mogu pomagati. Zadatak je bio programirati mBoota da prođe kroz tunel u kojem se mijenja razina osvjetljenja, pa se i o tome mora voditi računa kako bi uz pomoć senzora prepoznao tu promjenu i mogao nastaviti svoj put, a da se ne zabije o stijenke tunela. Nakon toga morao je detektirati boju određene kartice od kojih je svaka označavala drugu vrstu otpada te nakon što je detektira treba pronaći kocku iste boje i odgurati je na mjesto predviđeno za tu vrstu otpada. Potom je trebao poslati poruku drugom robotu, koji se istim putem trebao vratiti na početak puta. Iz rezultata je razvidno da su djevojčice svoj posao odradile odlično.

Iako je pojava djevojčica i djevojaka u IT sektoru nešto što je potpuno normalno i očekivano, ovdje ipak valja primijetiti činjenicu kako su osječka i đakovačka ekipa sastavljene isključivo od djevojčica. Gdje su dečki, pitamo nastavnika Pandurića?

Čitav tekst pročitajte klikom ovdje