fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Dvoznamenkasti rast organskog tržišta u EU

Tržište organskih proizvoda u Europi nastavilo je rasti i u 2015. te je, prema konačnim podacima, povećano za 13% na gotovo 30 milijardi eura.

Površine namijenjene uzgoju organskih proizvoda istovremeno su povećane za gotovo milijun hektara. Najveće tržište organskih proizvoda u Europi je Njemačka, ali Švicarska ima najveću potrošnju organske hrane po stanovniku, kako u Europi, tako i u svijetu.

Njemačko tržište organskih proizvoda u 2015. je dostiglo vrijednost od 8.6 milijardi eura, francusko 5.5 milijardi eura, britansko 2.6 milijardi eura, a talijansko 2.3 milijarde eura.

Prvi pokazatelji za 2016. pokazuju da tržište nastavlja jačati te je u Nemačkoj tijekom prošle godine dostignuta vrijednost od 9.5 milijardi eura. Inače, Njemačka je drugo po veličini tržište organskih proizvoda na svijetu nakon SAD-a.

Podatke o europskom organskom sektoru objavili su Istraživački institut za organsku poljoprivredu (FiBL) i Kompanija za informacije o poljoprivrednom tržištu (AMI) na sajmu BIOFACH, vodećoj svetskoj izložbi organske hrane koja se održava od 15. do 18. veljače u Nurembergu.

“Europsko tržište bilježi snažan rast. Prvi put od financijske krize na tržištu je registriran dvoznamenkasti rast, i to od 13%. U Francuskoj i Italiji tržišta su u 2015. porasla za 15%, a u Njemačkoj za 11%”, istaknula je Helga Willer iz FiBL-a.

Svake godine, kako se navodi, europski potrošači troše sve više na organsku hranu, u prosjeku 36 eura na razini Europe, a 54 eura na razini EU.

Najviše na organsku hranu troše Švicarci i to 262 eura po stanovniku, a slijede Danska sa 191 i Švedska sa 177 eura.

Trend bržeg rasta tržišta od rasta organske proizvodnje nastavljen je 2015. Međutim, ohrabruje činjenica da broj površina pod organskom poljoprivredom raste brže nego ranije i u 2015. je povećan za gotovo milijun hektara ili 8,2%.

Na kraju te godine pod organskom proizvodnjom u Europi je bilo 12.7 milijuna hektara, od čega 11.2 milijuna u EU, što predstavlja 2.5%, odnosno 6.2% ukupnog poljoprivrednog zemljišta.

U Europi radi gotovo 350.000 organskih proizvođača, pri čemu u Europskoj uniji 270.000 , kao i 60.000 prerađivača organskih proizvoda i skoro 3.700 uvoznika.

I dok broj organskih proizvođača raste umjereno, po stopi od 3% u Europi i 5% u EU, broj prerađivača i uvoznika bilježi dvoznamenkasti rast od 12 odnosno 19%.

Matthias Stolze iz FiBL kaže da kako je činjenica da broj prerađivača i uvoznika raste brže od broja proizvođača još jedan pokazatelj da organska proizvodnja ne drži korak sa potražnjom.

“Zemlje trebaju nastaviti jasnu strategiju razvoja organskog sektora, podržati kraće lance isporuke tih proizvoda sa ciljem osiguravanja ekoloških i društvenih koristi i uspostave bolju statistike kako bi se unaprijedila točnost prikupljenih podataka o organskom tržištu”, zaključio je Stolze.

Izvor: Croenergo.eu