fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

EU novcem oživjeli turizam i među prvima u zemlji u potpunosti rješavaju gospodarenje otpadom

Grad Šibenik u prošloj se godini pokazao kao jedan od uspješnijih hrvatskih gradova po pitanju povlačenja EU sredstava te je ostvario 2,5 posto udjela ukupne EU pomoći naspram svih gradova u Hrvatskoj u 2018. godini. Rezultati su to analize službenih podataka Ministarstva financija koji su Šibenik u ovoj kategoriji svrstali među 10 najuspješnijih hrvatskih gradova po povlačenju EU sredstava u prošloj godini što i podupire oko 115 milijuna kuna bespovratnih sredstava koje je Šibenik osigurao u posljednjih nekoliko godina. U Gradu se trenutno provode projekti EU i nacionalnih fondova u vrijednosti od 700 milijuna kuna.

‘Naš uspjeh u ostvarivanju europskog novca nije slučajan, rezultat je to predanog i ciljanog rada, prije svega, kvalitetnog i strateški promišljenog razvoja grada koji se ne oslanja samo na postojeću ponudu i prirodne resurse sunca i mora. Snažan uzlet temeljimo na valorizaciji bogatih kulturnih i prirodnih resursa čime se, osim obogaćivanja turističke ponude, istovremeno postiže kvaliteta života lokalnog stanovništva, ali i stvaraju nova radna mjesta. Trudimo se uvijek voditi idejom da sve što radimo mora biti dobro za krajnjeg korisnika, a to su građani’, ističe prvi čovjek Šibenika Željko Burić.

U posljednjih nekoliko godina iz Eu fondova je osigurano oko 115 milijuna kuna što je, prema riječima zamjenika gradonačelnika Danijela Milete, usporedivo s jednim gradskim proračunom, te je  samo za obnovu fortifikacijskog sustava koji čine tri kopnene i jedna tvrđava na moru, Šibenik iz EU fondova povukao oko 56 milijuna kuna. Tako su se u cijelosti obnovile tvrđave sv. Mihovil i Barone, a ove se godine krenulo s revitalizacijom tvrđave sv. Ivana. Za projekt vrijedan 49 milijuna kuna Šibenik je, iz Fonda za regionalni razvoj, osigurao čak 41 milijun kuna.

Jedan od važnijih projekata za grad te ujedno najveći projekt uređenja sustava odvodnje i kanalizacije je projekt „Aglomeracija Šibenik“, vrijedan 397 milijuna kuna od čega je iz EU fondova osigurano 272 milijuna. Projektom će se urediti 23 ulice te će Šibenik tako postati jedan od rijetkih hrvatskih gradova koji u potpunosti pokriva stanovništvo vodovodnom mrežom.

Nadalje, Šibenik će među prvima u zemlji dobiti cjelovit sustav gospodarenja otpadom, ponovo zahvaljujući EU sredstvima kojih je, za projekt vrijedan preko 196 milijuna kuna, osigurano 128,5 milijuna kuna.

„Gospodarenje otpadom puno je više od komunalne usluge – to je pitanje kvalitete života. Stoga daljnja ulaganja u Bikarac te izgradnja postrojenja za obradu otpada predstavljaju značajan doprinos u uspostavi zdravstveno prihvatljivijeg i ekološki učinkovitijeg sustava zbrinjavanja otpada. Šibenik će tako postati jedan od prvih gradova u Hrvatskoj s cjelovitim sustavom gospodarenja otpadom, a sve u skladu s načelima održivog razvoja“, izjavio je Željko Burić, gradonačelnik Šibenika.

Jedno od do sada A najvećih gradskih ulaganja u svoje otoke je projekt izgradnje Hrvatskog centra koraljarstva na Zlarinu vrijedno 24 milijuna kuna, za što je osigurano 13,3 milijuna kuna bespovratnih sredstava.

Iduće godine otvara i dugoočekivani Centar za nove tehnologije i poduzetništvo „Trokut“ za koji je Grad osigurao 20 milijuna kuna. Centar će biti namijenjen djeci, poduzetnicima i „milenijalcima“, a cilj je Šibenik unaprijediti kao digitalni grad.

Izvor: gradonačelnik.hr/L.U