fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Kažu da uz nju nema svađe: uz ove sitne ‘cake’ pustite ciklamu da kraljuje vašim domom do proljeća, a evo kako ćete dugo guštati i u romantičnim nevenima

Iako su zimski mjeseci razdoblje u kojem priroda, pa tako i vaš vrt spavaju, to ne znači da ne možete i sada uživati u cvijeću u svom domu.

Vjerojatno ste tijekom blagdana iskoristili božićnu zvijezdu i praznički kaktus za dekoraciju i sada biste opet unijeli neku promjenu koja će osvježiti prostor.

U cvjećarnicama i rasadnicima trenutno se nude, pa su i najtraženije, ciklame svih boja. Osim što je riječ o vrlo lijepom višegodišnjem cvijetu iz porodice jaglaca, ciklama ima i osobitu simboliku.

Naime, ona simbolizira iskrenost, ljubav, sigurnost i sreću, pa se upravo zbog ovih poruka vrlo često dariva jer se vjeruje da gdje god ciklama raste zlo nema šanse, a ona je ujedno i cvijet uz koji se lakše izglađuju svađe i nesporazumi.

Ciklame se nude u cijelom spektru boja i nijansi, od bijele, ružičaste, crvene, ljubičaste pa sve do šatiranih latica i listova obrubljenih srebrnastom ili zlatnom čipkom. Nemaju osobitih zahtjeva ni u pogledu održavanja. Uz skromno zalijevanje, najbolje odstajalom vodom, redovito dohranjivanje jednom tjedno i uklanjanje ocvalih cvjetova i listova, ciklame mogu krasiti dom sve do proljeća.

Maknite ih od topline

Drugi mogući izbor su neveni koji također mogu cvjetati tijekom cijele zime, osim ako nisu izloženi jakom mrazu. Ni ovaj prekrasni narančasti cvijet nije veliki ljubitelj vrućine, pa ga nemojte u zatvorenom prostoru držati blizu izvora topline jer mu to neće prijati, ali ga redovito zalijevajte ili povremeno prskajte ako u prostoriji nemate ovlaživač zraka.

Među biljkama koje cvatu i zimi bez da u njihovu njegu ulažete preveliki napor još je i kalifornijski mak, gaura, krizantema, lavatera, alcea rosea, crni sljez, crvena kopriva i zijevalica… koji će baš zato što ne vole pretjeranu vrućinu nastaviti cvjetati nakon što prođe najjači mraz.

Dok čekate da vrt ponovno oživi uživajte u ljepoti i mirisu začinskih biljaka koje možete smjestiti na prozorsko okno ili čuvati na kuhinjskoj polici. Ove biljke, ne samo što su dekorativne i osvajaju mirisom, one ujedno poboljšavaju okus svakog jela i pomažu u podizanju imuniteta.

One koje dokazano čuvaju zdravlje su timijan, menta, bosiljak i ružmarin, pa ako ih niste sami zasadili, svakako ih kupite i redovito koristite.

Podsjetit ćemo vas na neke od njihovih ljekovitih svojstava.

Timijan protiv kašlja

Timijan se stoljećima smatra dobrim zimskim saveznikom budući da pozitivno djeluje protiv svih vrsta kašlja, bronhitisa, astme i otežanog disanja, a koristi se i za liječenje anemije, groznice, probavnih smetnji, mamurluka, svih vrsta grčeva i za ublažava tegobe PMS-a.

Menta svojim aktivnim tvarima suzbija upale i infekcije, jača imunitet, pomaže kod astme, alergija i probavnih tegoba te ublažava stres. Ova biljka ima i diuretičko djelovanje te ubrzava metabolizam što na kraju pomaže u procesu mršavljenja. Bogata je flavonoidima i željezom, a svoju ljekovitu sposobnost duguje mentolu koji hladi i djeluje kao antiseptik.

Bosiljak je bogat vitaminom K, A, kalcijem i kalijem, a koristan je jer otvara apetit, potiče probavu, smiruje upalu sluznice želuca i crijeva, ublažava grčeve i pomaže kod problema nadutosti, mučnine i zatvora. Prokuhana voda s bosiljkom može se piti ili grgljati da bi se umirilo bolno i upaljeno grlo. Izvrstan je dodatak različitim salatama i umaku od rajčica.

Ružmarin se koristi kod različitih probavnih tegoba, žučnih problema i kod reumatskih bolova. Osim toga čaj od ružmarina potiče izlučivanje mokraće, dobro utječe na jetru i učinkovit je u borbi protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija.