fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Osmislili revolucionaran uređaj koji prepoznaje okolinu i glasom navodi slijepe: ‘Već su nas kontaktirale brojne svjetske firme’

Suvremena tehnologija donijela nam je mnogo stvari bez kojih danas više ne možemo zamisliti život. Pametni telefoni ‘pametniji’ su nego ikad, pa uz pomoć sustava geolociranja možemo bez problema u svakom trenutku znati gdje smo, dobiti upute do mjesta na koje želimo otići, pa čak i saznati koliko je ‘gadna’ prometna gužva na ruti kojom se namjeravamo kretati.

U poplavi tehnoloških inovacija ipak se premalo pažnje daje onima koji nisu toliko sretni kao mi, pa ne mogu koristiti sva osjetila koja su nama uobičajena. Zbog toga je zagrebački inžinjer Slavko Majdak već više od pet godina posvetio uređaju za koji je uvjeren da će slijepim i slabovidnim osobama korjenito promijeniti život. Majdak, inače 81-godišnji grafički crtač u mirovini, i mladi student elektrotehnike Anton Umolac (27) koji trenutno radi u Danskoj, zajedničkim su snagama osmislili uređaj kojeg su nazvali LuxDark, a koji bi, kako mu i samo ime kaže, trebao unijeti svjetlost u život slijepih i slabovidnih osoba. Riječ je, pojednostavljeno, o autopilotu za slijepe koji će pomoću zvučnih uputa osiguravati slijepima da se sigurno i bez problema kreću po svijetu.

“Takav uređaj trenutno ne postoji nigdje u svijetu, a mi smo uvjereni da ga možemo početi proizvoditi već iduće godine. Trenutno smo u fazi razvoja prototipa”, govori nam autor zanimljive inovacije Slavko Majdak.

Prepoznaje i svjetlo na semaforu

Uređaj je vrlo jednostavan za korištenje, a ne bi trebao biti veći ni teži od standardnog pametnog telefona.

“Pomoću različitih senzora uređaj LuxDark moći će raspoznavati prepreke ispred osobe koja ga nosi oko vrata. Slijepa osoba bit će slušalicama povezana s uređajem koji će govoriti što se i gdje nalazi. Sustav je toliko napredan da će moći bez problema raspoznavati je li na semaforu crveno ili zeleno svjetlo, te čitati natpise na ulici. Čak se može koristiti i za čitanje novina, jer uređaj zapravo raspoznaje sve što se nalazi u njegovom ‘vidokrugu’ uključujući sve fizičke prepreke, ceste, parkove, slova…”, govori nam Majdak. Na ideju je došao nakon što ga je u poznim godinama života pogodila očna mrena. Iščekujući operaciju bio je gotovo posve slijep. Razmišljajući o problemima s kojima se slijepe i slabovidne osobe svakodnevno suočavaju, palo mu je na pamet kako bi se tehnologija mogla iskoristiti u njihovu korist.

“Shvatio sam da su slijepe osobe izuzetno zapostavljene kada je razvoj tehnologije u pitanju. Od otkrića Brailleovog pisma prošlo je više od 200 godina i od tada nemamo nikakav revolucionarni izum koji bi takvim ljudima omogućio lakši život”, kaže Majdak koji je, priznaje nam, kako bi financirao projekt u koji vjeruje prodao svoj stan u Zagrebu. Dodaje kako je tehnologija koja stoji iza LuxDark projekta već poznata, ali dosad nije korištena na ovaj način.

“Sustav poput onog koji koristi LuxDark zasad se koristi u autopilotima kod naprednih automobila. No, ovdje je riječ o puno naprednijem softveru, kojeg smo godinama razrađivali, a koji može raspoznati mnogo više detalja nego autopilot u vozilima. Naime, korištenjem neuralnih mreža LuxDark može točno ‘znati’ što se događa ispred korisnika, te ga u realnom vremenu o tome obavijestiti. Uređaj koristi senzore i 3d kameru te prepoznaje objekt ispred sebe u roku od dvije milisekunde, a slušalica koja je u uhu korisnika spojena je bluetooth tehnologijom na uređaj, te obavještava slijepu osobu gdje se predmet nalazi, na kojoj udaljenosti i slično. Slijepim osobama stepenice su velik problem, a ovaj sustav bez problema i njih raspoznaje”, objašnjavaju nam Slavko Majdak i Anton Umolac.

Žele sagraditi tvornicu u Hrvatskoj

Dodatna je pogodnost uređaja što će imati ugrađenu tipku kojom slijepa osoba može u sekundi pozvati hitnu pomoć ako padne i ozlijedi se, a postoji i mogućnost da dispečer u centru hitne medicinske pomoći odmah dobije točnu lokaciju unesrećenog.

Svoju ideju, spoj Slavkovog životnog iskustva i Antonovog poznavanja računalnog svijeta, prijavili su i domaćem uredu za patente koji im je odmah izdao patentni broj i rješenje, a upravo su u tijeku postupci kojima će se LuxDark patentirati i na inozemnom tržištu. Inovatori nam otkrivaju kako su ih već kontaktirale i neke velike svjetske tvrtke. Sustav ih prvenstveno zanima radi automobilske industrije, jer je u mnogo toga napredniji od postojećih koji se koriste u vozilima. No, njihov je glavni cilj trenutno stvoriti aparat koji će značajno olakšati život onima s vidnim poteškoćama. Ne žele nam otkriti o komu se radi, no kažu da su upravo potpisali ugovor težak 250 tisuća eura s jednim inozemnim investitorom koji je prepoznao i odlučio podržati njihov projekt. Nadaju se da bi proizvodnja mogla krenuti već iduće godine, a želja im je da se tvornica uređaja nalazi u Hrvatskoj, kako bi otvorili nova radna mjesta.

Jedan uređaj trebao bi koštati oko 800 eura, no inovatori napominju kako je predviđeno da mu životni vijek bude mnogo dulji od današnjih pametnih mobitela.

“To je 100 posto hrvatski proizvod i vjerujem da mu je izvozni potencijal golem, zbog čega ćemo projekt prijaviti i europskim fondovima. Pronašli smo tvornicu u Sloveniji koja bi mogla proizvoditi LuxDark i tamo ćemo najvjerojatnije izraditi prototip, no meni je velika želja da se uređaj proizvodi u Hrvatskoj, u tvornici koju ćemo mi sagraditi”, ističe Majdak.

Izvor: 100posto.hr