fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Selio ljude, glumio, a svijet osvojio džemovima iz Hrvatske

Oko 4,5 milijuna bočica od 240 grama ili nešto malo više od 1000 tona džemova i namaza godišnje iz varaždinskog pogona Hermes Internationala završava od Amerike i Kanade, preko Velike Britanije, Nizozemske, Češke i Slovačke do Rusije piše tportal.hr

Vrata su im odškrinuta i u Aziji gdje su već prisutni u indonezijskom lancu supermarketa Carrefour, a taj kontinent posebno im je zanimljiv u segmentu luksuznih hotela… Taj američki san ostvario je Mostarac vodičkih korijena Neb Chupin, čiji su džemovi na policama trgovina širom svijeta

‘Ove godine namjeravamo se snažnije pozicionirati na europskim tržištima, a veliki potencijal vidimo u rastućem broju stranih turista koji dolaze u Hrvatsku i susreću se s našim proizvodima pod brendom Dida Boža. Tako smo do sada, odnosno izravnim kontaktom distributera koji su boravili u Hrvatskoj, uspjeli ostvariti nekoliko značajnih ugovora u zemljama Europske unije’, otkriva za tportal Neb Chupin, direktor i vlasnik Hermes Internationala, tvrtke koja je prema posljednjim službenim podacima u 2015. godini uprihodila 28,44, dok joj je dobit iznosila 2,28 milijuna kuna.

Do kraja ove godine plan im je otvoriti online trgovinu na web stranici Dida Boža, kako bi kupcima širom svijeta mogli distribuirati svoje proizvode direktno iz tvornice s varaždinske adrese. Istovremeno, lanac trgovina u Hrvatskoj, s postojeće dvije lani otvorene u Zagrebu i Vodicama, planiraju udvostručiti novima na području srednje Dalmacije. Upravo tamo potekla je i ova poslovna priča o brendu Dida Boža, inspiriranom stvarnom osobom, djedom vlasnika tvrtke iz Vodica.

‘Godišnje izvozimo preko stotinu kontejnera džemova, namaza, suhog voća i čoko dražeja. Najviše je među njima džemova i namaza’, odgovara Chupin koji je u Americi prije više od dva desetljeća završio kao student treće godine Fakulteta strojarstva i brodogradnje, sanjajući o veslačkoj stipendiji koju je i dobio upisom na fakultet strojarstva Northeastern University, prije čega je spavao kod prijatelja i radio u tvrtki za selidbe.

Po završetku fakulteta radio je kao dizajner, među ostalim i u Gillete Incu, dok je kao viši mrežni dizajner u telekomunikacijskoj tvrtki Nextel razvijao i projektirao telefonsku mrežu na cijeloj Floridi, a potom i u SAD-u. Glumio je i tajnog agenta Interpola s Balkana koji se bori protiv terorizma u akcijskom filmu američke produkcije ‘4/11’, ali i vojnika generala Ante Gotovine u dokumentarno-igranom filmu Jakova Sedlara ‘Gotovina – pisma iz Haaga ili Hrvatska, tugo moja’, otkrio je već ranije hrvatskim medijima. U Americi je prodavao i Kraševe čokoladice, a ideja o džemovima ‘sinula’ mu je tijekom ljetovanja u Vodicama i na Hvaru, kada je sa svojom dugogodišnjom poslovnom partnericom Maiom Magee shvatio da Amerikancima moraju ponuditi nešto novo.

‘Originalnu recepturu specifičnih proizvoda ne mijenjamo, a tržištima se, s obzirom na preferencije okusa i zapaženim trendovima u određenoj zemlji, prilagođavamo tako što plasiramo različiti asortiman’, tumači Chupin napominjući kako Amerikanci i Kanađani imaju slične ukuse za slatkim proizvodima, dok, primjerice, Azijati izbjegavaju šećer.

Iako kod izvoza nemaju problema, izazov im je, napominje, udovoljiti različitim kriterijima kvalitete koji se razlikuju od države do države, što zbog opsežne dokumentacije i specifičnih zahtjeva, posebice u državama istočnog dijela svijeta, poput Japana, Indonezije, Dubaija, kazuje, iziskuje vrijeme, ali i dodatne troškove za analize i odobrenja.

‘Važno nam je da sva sirovina odgovara hrvatskim kriterijima. Radimo mikrobiološke i analize na pesticide, osobito za eko sirovine, te analize teških metala. Bitna nam je i analiza sumpornog dioksida jer je politika tvrtke izbjegavati konzervanse u svim pogledima koliko je to moguće. Za, primjerice, smokvu i bademe radimo dodatne kontrole mikotoksina, dok se zbog zahtjeva posebnih država, poput SAD-a, rade i dodatne analize kukaca i grinja na smokvi’, tumači Chupin.
U svojim proizvodima koriste smokve, aroniju, goji bobice, višnju, marelicu, kupine. Dio toga nabavljaju u Hrvatskoj, a ostatak iz zemalja regije.

‘Imamo iznimno visoke zahtjeve što se tiče kvalitete sirovine jer nabavljamo voće i povrće prve klase. Veliki udio mora biti ekološki certificiran, što povećava kompleksnost poslovne suradnje i stvara dodatni pritisak na cijenu. Ona nije isključujući faktor jer se često plaća premium. No izazov nam je prvenstveno u konzistentnosti osiguranih količina i kvaliteti’, domeće Chupin.

U Hermes Internationalu se ne oslanjaju na analize dobavljača sirovina kada one dolaze izvan Hrvatske, nego i dodatno kontroliraju prema domaćim kriterijima koji su, ističe, obično stroži.
Posjeduju i vlastitu opremu za organoleptička i ispitivanja fizikalnih svojstava sirovina poput kiselina i suhe tvari. U posljednje dvije godine uložili su tri milijuna eura u novi proizvodni pogon koji je dijelom financiran iz Ruralnog razvoja, a trenutno projektiraju i novo skladište vrijedno milijun eura koje im je potrebno radi povećane prodaje na američkom tržištu.

Izvor: Tportal.hr