fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Siščani kupili nove strojeve za 700 tisuća eura i rade bio-vrećice za Italiju, Francusku i Belgiju: Koštaju četiri puta više od običnih

Optiplast, obiteljska tvrtka iz Odre kod Siska nastala iz obrta koji je pokrenuo Dragutin Drčić, već se više od 25 godina bavi preradom polimernih materijala te proizvodnjom raznih folija i konfekcionirane ambalaže.

Primarna grana proizvodnje su im vreće za smeće i trgovačke treger vrećice u bloku i na roli te vrećice za zamrzavanje i među većim su proizvođačima tih artikala od polietilena u Hrvatskoj.

Od ove će godine Optiplast biti među ekskluzivnim tvrtkama u Hrvatskoj i Europi koje proizvode biorazgradive vrećice za nošenje namirnica, voća i povrća. Ova odluka dvojice sinova osnivača tvrtke i sadašnjih vlasnika Optiplasta, Domagoja i Danijela Drčića, logični je nastavak poslovne politike koja uključuje modernizaciju proizvodnje te usavršavanje i uvođenje novih proizvoda, uz stalnu brigu za zaštitu okoline.

Naime, biorazgradive vrećice točka su na “i” brige o zaštiti okoliša jer Optiplast već godinama reciklira i vraća ponovo u proizvodnju otpadne folije i polietilenski otpad iz vlastite proizvodnje u stopostotnom iznosu, reciklira polietilenski otpad iz usluge, a mogli bi reciklirati puno više polietilenskog otpada kada bi kultura skupljanja vrećica u Hrvatskoj bila udomaćena, odnosno kad bi vrećice završavale u reciklaži, a ne na odlagalištima otpada ili odbačene u prirodi.

Osim toga, uskoro će na krovove svojih hala postaviti solarne panele kako bi koristili obnovljive izvore energije, a dobrom ekološkom imidžu Optiplasta pridonosi i činjenica da je već godinama na dimnjaku kotlovnice tvrtke u Odri rodino gnijezdo.

Godišnji preradbeni kapacitet od oko 3600 tona do ove će godine narasti na oko pet tisuća tona raznih vrsta vrećica i folija. Tvrtka sada posluje na vlastitom prostoru površine 7000 četvornih metara, a uskoro će proizvodne hale zauzimati oko 10.000 kvadrata jer je u tijeku gradnja novih hala.

– Pratimo trendove, kako na domaćem, tako i na tržištima EU, te u skladu s time ulažemo u nove tehnologije. U posljednje tri godine u investicijskom smo ciklusu s ciljem povećanja preradbenog kapaciteta, veće kvalitete gotovog proizvoda te optimizacije i ubrzanja proizvodnih procesa. U te tri godine uložili smo oko 23 milijuna kuna u razvoj, 13 milijuna kuna su vlastita sredstva, a 10 milijuna kuna su bespovratna sredstva iz fondova EU. Uz sufinanciranje iz Europskog fonda za regionalni razvoj, 2013. godine uveli smo novu liniju za reciklažu polietilena kapaciteta oko 1700 tona godišnje. Gradimo novu proizvodnu halu te nabavljamo više novih strojeva jer želimo dosegnuti preradbeni kapacitet od 5000 tona godišnje – kažu braća Drčić.
Dio kapaciteta, doznajemo, odnosit će se na proizvodnju biorazgradivih vrećica. Samo u kupnju novih strojeva uložit će 700.000 eura.

Biorazgradive vrećice činit će ubuduće oko 20 posto ukupne proizvodnje Optiplasta. Italija, Francuska i Belgija jedine su u EU donijele odluku o uvođenju biorazgradivih treger vrećica u rolama za voće i povrće i na blagajnama trgovačkih centara. U te će ih zemlje Optiplast izvoziti. Izvoz je lani činio 30 posto njihove proizvodnje, a u 2018. trebao bi dosegnuti 40 posto.

– U Hrvatskoj biorazgradive vrećice nisu zakonska obveza jer bi njihovo uvođenje bio ozbiljan udarac na džepove potrošača. Njihova cijena je oko četiri puta veća od cijene polietilenskih. Ni bogate zemlje Njemačka, Švicarska i Austrija, primjerice, nemaju obvezu uvođenja biorazgradivih vrećica, ali tamo vrećice od polietilena ne završavaju na smetištu, nego se vraćaju u proizvodnju, recikliraju i tako se čuva okoliš – kažu Danijel i Domagoj Drčić.