fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

U Virovitici se gradi prva hrvatska tvornica prešane hrane za pse i mačke

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u Hrvatsku je 2016. godine uvezeno više od 133,5 tisuća tona hrane i pripravaka za kućne ljubimce u vrijednosti od 118,5 milijuna eura, odnosno za gotovo 900 milijuna kuna.

Od toga je nešto više od 52,5 tisuće tona namijenjeno prehrani pasa i mačaka, što je vrijednost od gotovo 48,5 milijuna eura. Ostatak se vodi kao hrana za ostale ljubimce. Ta će brojka za prošlu godinu biti još i veća jer se u prvih 11 mjeseci prema istom izvoru uvezlo gotovo 139 tisuća tona hrane u vrijednosti također 118,5 milijuna eura.

U Srbiji osam tvornica

Nešto više hrane za pse i mačke, 53 tisuće tona, no koja je i nešto jeftinija, ukupna je vrijednost bila gotovo 45 milijuna eura. Te se količine, pa tako i njihove vrijednosti svake godine značajno povećavaju. Primjerice, 2014. godine uvezlo se 102,5 tisuća tona hrane za kućne ljubimce, nešto više od 45 tisuća tona hrane za pse i mačke. Svake godine uvezemo za tri tisuće tona hrane za pse i mačke više nego prethodne godine. Očito je kako afekcija prema životinjama značajno raste, no za pernate ili dlakave ukućane izgleda da ne vrijedi ona “Kupujmo hrvatsko”.

Niti ne može. Već letimičnim pregledom u bilo kojoj trgovini, bilo široke potrošnje, bilo specijaliziranoj primjećuje se kako hrane za kućne ljubimce proizvedene u Hrvatskoj – nema. Kada se pogledaju ove brojke jasno je kako su domaći poduzetnici promašili unosnu nišu.

Odnosno, promašivali su jer krajem je prošle godine u Virovitici počela izgradnja prve hrvatske tvornice prešane hrane za kućne ljubimce. Investicija od 15,4 milijuna kuna od kojih 5,3 stiže iz fondova EU ne čini se pretjerano visokom s obzirom na količine koje se godišnje uvezu u Hrvatsku.

Pogotovo je tako kada se pogleda i koliko vrijedi tržište hrane za kućne ljubimce u Europskoj uniji. U 2016. godini ta je industrija vrijedila 21,26 milijardi eura u prihodima te se očekuje da će se njezin rast održati na razini većoj od četiri posto. Uz podatak o gradnji prve naše tvornice hrane za kućne ljubimce, često se isticao kako ih u Srbiji već ima osam. Ipak, nije ta susjedna država ona iz koje uvozimo najviše hrane za pse i mačke.

Mađari drže monopol

To je Mađarska, u prvih 11 mjeseci prošle godine od tamo smo uvezli čak više 22,5 tisuće tona tih pripravaka što odgovara vrijednosti od 12,5 milijuna eura. Godinu dana ranije od tamo nismo uvezli niti 20 tisuća tona hrane za pse i mačke. Očito se radi o lukrativnom biznisu u kojem proizvođač i u nas popularne Purine, Nestle PetCare prema dostupnim podacima za 2015. zaradio više od 12 milijardi dolara što nije niti blizu najvećem proizvođaču Mars Petcareu, proizvođaču Pedigree Pala, koji je prema istom izvoru te godine uprihodio više od 17 milijardi dolara.

Ta su dva proizvođača uvjerljivo najveći na svijetu, praktično u monopolističkom položaju. Druge dvije zemlje iz koje uvozimo najviše hrane za pse i mačke su Njemačka i Italija.

Izvor: Vecernji.hr