fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Vrgorac i zagrebački Agronomski fakultet zajednički štite autohtone sorte vina

Gradić Vrgorac na svom širem području razvio je jedno od najvećih vinogorja Hrvatske koje broji na desetke milijuna čokota loza. Po uzoru na zemlje poput Austrije, Italije i Francuske koje su efikasno primijenile modele razvoja ruralnih područja, u Vrgorcu su se odlučili posvetiti ulaganju u obnovu kulturne i prirodne baštine želeći potaknuti daljnji razvoj ruralnog turizma.

Postojeća sredstva iz vlastitog proračuna, raznih nacionalnih poziva i Programa za ruralni razvoj gradonačelnik Ante Pranić odlučio je iskoristiti u najvećoj mogućoj mjeri, a najvažniji projekt za vinare i vinogradare uskoro počinje velikim znanstveno-istraživačkim projektom u suradnji s Agronomskim fakultetom u Zagrebu i Udrugom vrgorskih vinara i vinogradara.

Ugovor o suradnji s Agronomskim fakultetom u Zagrebu u trajanju je od 5 godina, a ključni dio je istraživanje dviju sorta vinove loze – Zlatarice (bijela sorta) i Trnjaka (crna sorta). Očuvanje i evaluacija autohtonih sorti iznimno je važna za mnogobrojne obiteljske gospodarstvenike vrgorskog područja, a u ovim aktivnostima leži i veliki potencijal za daljnji razvoj vinarstva. Vrgorski kraj već ima vina vrhunske kvalitete, čemu svjedoče etiketirane butelje novih malih proizvođača koji u vinarstvu tek utiru svoj put.

‘Iako imamo mnogo trsova, razne sorte su još bez oznake autohtonosti. Dvije od njih imaju preduvjete za gospodarsku evaluaciju i revitalizaciju. Doc.dr.sc. Željko Andabak iz Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo Agronomskog fakulteta upoznao nas je s procesom i sličnim projektima koji su provedeni u Kutjevu i drugim vinogradarskim krajevima Hrvatske. Prva faza projekta izvodit će se od ove do 2022. godine’, napominje gradonačelnik i saborski zastupnik Ante Pranić.

Ovaj projekt omogućit će bolju iskoristivost sorti i valorizaciju među proizvođačima grožđa i vina. Među prioritetima je osiguravanje kvalitetne reprodukcije, odnosno, proizvodnja autohtonog sadnog materijala, što će dovesti do poboljšanja sortnih karakteristika. OPG-ovi s područja Grada Vrgorca tako će dobiti važna znanja i informacije na temelju kojih će planirati svoje aktivnosti. Troškove važnog petogodišnjeg projekta snosit će Grad Vrgorac i Agronomski fakultet u Zagrebu u modelu 50 posto- 50 posto.

‘Naši će poljoprivrednici dobiti mogućnost sadnji čistih autohtonih sadnica uz sve stručne i znanstveno dokazane informacije kako mogu poboljšati kvalitetu i količinu konačnog proizvoda, a moguće je da će doći do prodaje sadnica i van granica Grada Vrgorca uz kontrolu Grada Vrgorca i Agronomskog fakulteta. Bogata ponuda u malim vinarijama važan je dio daljnjeg razvoja ruralnog turizma, a u našem kraju sigurno će dodatno obogatiti turističku ponudu’, poručuje Pranić.

Ruralni turizam samo je jedan dio vrgorske strategije razvoja. Gradonačelnik Pranić tako je u posljednjem razdoblju potaknuo uređivanje dječjih igrališta, energetsku obnovu dječjeg vrtića, projekt obnove gradskog parka i rodne kuće Tina Ujevića, postavljanje ekološke LED rasvjete, otvaranje poduzetničke zone i poduzetničkog centra, i mnogih drugih projekata koji su jednim dijelom sufinancirani iz EU fondova.

Vrgorac je poznat i po digitalizaciji i reorganizaciji gradske uprave, o gradonačelnik je odlučio otići korak dalje. Turistička aplikacija Vrgorca biti će dijelom Vision one mreže, a planira se i izrada digitalne aplikacije koja prikazuje ponudu svih OPG-ova u Vrgorcu. Isto tako, u najavi je projekt revitalizacije rudnika Paklina koji je uspješnim rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa u rukama Vrgorca. Obnovom kulturne i prirodne baštine Vrgorac bi mogao postati za par godina mjesto u kojeg će rado svratiti brojni turisti ovog dijela Hrvatske.

Centralna manifestacija projekta i najveća dalmatinska ruralna fešta, Dani Dalmatinskog pršuta i vina i ove se godine održavaju od 1. do 3. lipnja u Etno selu Kokorići pored Vrgorca. Ova manifestacija izložbeno-prodajnog karaktera ima za cilj promovirati i poticati proizvodnju pršuta, vina, kao i svih ostalih domaćih autohtonih proizvoda obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i proizvođača te doprinijeti promicanju prirodnih gastro-enoloških, kulturnih, tradicijskih i ostalih vrijednosti vrgorskog kraja, ali i cijele Dalmatinske zagore.

Već treću godinu za redom na Danima Dalmatinskog pršuta i vina predstavljaju se brojni pršutari i vinari iz raznih krajeva Dalmacije i Hercegovine, dok se u suradnji Klasterom Hrvatski pršut i Udrugom vinara i vinogradara grada Vrgorca održavaju i okrugli stolovi i stručne radionice na temu domaće eno-gastronomije, a osim pršuta i vina, trodnevni je program tradicionalno začinjen etno igrama i glazbom uživo.

Ove godine na fešti će kuhati majstori kuhinje Stevo Karapandža i Željko Neven Bremec iz Hrvatske, Iztok Legat iz Slovenije te Hamid Hadžić iz Bosne i Hercegovine, koji će spajati okuse Vrgorca, pršut i autohtona vrgorska vina u vrhunske gastro kreacije.

Izvor: Tportal.hr