fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Studenti marketinškom strategijom oduševili dekana i vlasnika pivnice

Kolegij Marketing-strategije na Ekonomskom fakultetu u Osijeku već desetak godina donosi sinergiju znanosti i gospodarstva suradnjom s lokalnim poduzetnicima.

U tom procesu najviše “profitiraju” studenti, koji u sklopu kolegija rješavaju stvarne marketinške slučajeve, pa su ovaj put odlučili analizirati poslovanje poznate pivnice Merlon u Tvrđi. Još od listopada je deset timova predano radilo na tom projektu pod mentorstvom profesorice Marije Ham, koja je naposljetku izabrala tri najbolja rada, čijim su predstavnicima jučer nakon prezentacije dodijeljena priznanja i nagrade.

– Uvijek nastojimo uključiti lokalna poduzeća kako bismo dali doprinos rastu gospodarstva, a studenti tako imaju jedinstvenu priliku naučeno primijeniti na stvarnoj marketinškoj poslovnoj praksi. Najbolja rješenja, uz nas, odabiru i partneri, koji analize studenata mogu primijeniti u razradi svojih marketinških strategija i to se do sada dokazalo iznimno korisno, jer studenti uvijek dođu do potrebnih podataka – naglašava profesorica Marija Ham, ističući kako ovaj kolegij nije iznimka jer se inače na studiju smjera Marketing fokus stavlja na praktičnu nastavu.

Kako su studenti prethodnih godina obrađivali slučajeve Saponije, Kandita i Borova, vlasnik pivnice Merlon, odnosno tvrtke 2B d.o.o., Darko Bojanić nije krio zadovoljstvo dobivenim rezultatima, dok je na dodjeli priznanja studentima otkrio kako je od drugih zadovoljnih tvrtki čuo za ovaj kolegij i osobno kontaktirao profesoricu Ham kako bi unaprijedio poslovanje.

– Napravili smo istraživanje tržišta, analizu poslovanja, a s pomoću metoda “mystery shoppinga”, osobnog ispitivanja i online istraživanja upozorili smo na snage, slabosti, prilike i prijetnje u poslovanju Merlona – otkrila je prije prezentacije Antonija Lelić, studentica druge godine diplomskog studija marketinga, koja je s Karlom Bilandžić, Tonijem Andrijanićem i Mateom Stjepanović donijela najbolje rješenje.

Prezentacijom je impresioniran bio i sam dekan EFOS-a, Boris Crnković, koji je upozorio kako je rad na stvarnim slučajevima, uz stručne prakse, jedan od glavnih načina da se studente osposobi za posao.

– Na tržištu je situacija komplicirana jer statistika HZZ-a pokazuje kako u RH ima mnogo nezaposlenih ekonomista, ali to je pomalo iskrivljena slika, jer prema našim saznanjima magistri ekonomije prosječno tri mjeseca nakon završetka studija pronađu posao, a statistiku “opterećuju” kategorije iznad 50 godina – zaključuje dekan Crnković.

Izvor: Glas Slavonije