fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Sjajni naši tinejdžeri po znanju nimalo ne zaostaju za svojim vršnjacima iz bogatijih i razvijenijih zemalja. Evo odličnih primjera da se isplati ulagati u talent i pamet

Da prosvjetni radnici posljednjih godina potiču u radu učenike koji žele izići izvan okvira nastavnog plana i programa i istaknuti se svojom izvrsnošću, svjedoče njihovi rezultati na testovima koji se provode po najstrožim kriterijima, na kojima naša djeca nerijetko osvajaju prva mjesta piše Slobodnadalmacija.hr

Da se isplati ulagati u talent i pamet kao u zalog za bolju budućnost, svjedoče itekako mjerljivi rezultati. Poznato je da najbolji splitski učenici, zahvaljujući njihovim mentorima, godinama osvajaju medalje na nacionalnim i međunarodnim natjecanjima znanja, kako iz područja prirodnih, tako i iz društvenih znanosti. Podjednako se vrednuju likovni ili glazbeni uspjesi, kao i oni iz “teške” matematike ili fizike. Nijedan se talent ne podcjenjuje, a prva se mjesta osvajaju prema izuzetno strogim kriterijima, dapače, djecu se potiče na natjecanje i ispitivanje vlastitih granica već od vrtićke dobi.

Nema tog natjecanja na kojem će se bilo kojem učeniku “progledati kroz prste” ili mu uručiti nagradu koju nije zaslužio sto posto, a to je potvrda da se u našem obrazovnom sustavu, unatoč kroničnom nedostatku sredstava ili adekvatnih prostora i opreme za održavanje nastave, ipak dobro radi, i da u tom smislu ne zaostajemo za bogatijim i razvijenijim državama.

Učitelji i nastavnici u Hrvatskoj uistinu posljednjih godina snažno potiču rad učenika koji žele izići izvan okvira nastavnog plana i programa i istaknuti se svojom izvrsnošću, što prije nije bio slučaj.

KRITIČKO PROMIŠLJANJE

A njihove su zajedničke uspjehe – učenika i nastavnika – prepoznali i gradski oci. Rado ih se prima u Banovini. Grad Split naše odličnike među mladim osnovcima i srednjoškolcima, bez obzira na to kakvo stanje bilo u gradskoj blagajni, nastoji kontinuirano stipendirati i tako ih “tjerati” na postizanje novih uspjeha i dokazivanje samima sebi, sredini u kojoj žive i rade, te na državnoj i međunarodnoj razini.

U predpandemijskoj 2019. godini, dok se nastava odvijala u učionicama, licem u lice, čak 23 splitska učenika i 13 mentora iz deset osnovnih škola zaslužila su tri prva mjesta na državnim natjecanjima i smotrama, a neki i na međunarodnoj razini. Riječ je o učenicima koji su postigli izvrsne rezultate na državnim i međunarodnim natjecanjima iz biologije (1 učenik), debate (3), fizike (1), francuskog jezika (1), geografije (2), islamskog vjeronauka (1), matematike (2), talijanskog jezika (2), te na Smotri stvaralaštva “Lidrano” (10 učenika).

Među njima su bile i tri učenice koje su osvojile drugo mjesto na državnom natjecanju iz debate, zanimljive forme koja je sve popularnija kroz sustav debatnih klubova u školama, potaknute radom Dječjega gradskog vijeća, a uz financiranje Grada Splita.

Treba napomenuti kako je među izvrsnim učenicima bilo najviše onih iz najmlađe splitske osnovne škole koja ima izvrsne uvjete za rad mladih, OŠ “Žnjan-Pazdigrad” (8), te iz i OŠ “Pujanke” (6), dok je po jedan učenik stigao iz osmoljetki “Bol”, “Dobri”, “Kman-Kocunar”, “Mertojak”, “Plokite”, “Spinut” i “Sućidar”, a dva iz OŠ “Kamen-Šine”.

Zavidne vještine javnog govora i kritičkog razmišljanja pokazala je splitska ekipa iz Treće gimnazije na Državnom natjecanju u debati, održanom na online platformi Zoom od 26. do 28. studenog prošle godine.

Klara Klanac (2. e), Frane Doljanin (3. e) i Ivana Džaja (3. b) naši su zlatni debatanti koji su nakon četiri iscrpljujuće debate među ukupno osam ekipa (četiri iz Splita, Prva, Treća, Četvrta i Peta gimnazija, jedna iz Rijeke i tri iz Zagreba) osvojili prvo mjesto. U finalu su “potukli” jaku ekipu “Bušmana” iz zagrebačke Druge gimnazije, koji su prethodne godine bili prvaci, no ovaj put učenici splitskog MIOC-a samouvjereno su i argumentirano branili zadane teze debate.

SJAJNI TINEJDŽERI

Znači, podjednako su uspješni i osnovci i srednjoškolci, preciznije – najbolji među njima koji se usvojenim znanjem mogu nositi s konkurencijom iz drugih gradova, županija i država. I nije to tek bljesak u jednoj godini ili puka slučajnost, sreća; u rezultatima odlikaša koji se ovdje obrazuju vidljiv je kontinuitet. Tako čak šest godina uzastopno naši srednjoškolci osvajaju medalje na Međunarodnom turniru mladih prirodoslovaca, a nisu u pitanju samo Splićani, da se ne bi pomislilo da se samo ovdje dobro radi s darovitom djecom, nego i njihovi vršnjaci iz cijele Hrvatske.

Lani, u studenom, prirodoslovci su tako zaslužili svoje treće zlato, a prvo mjesto podijelili su s vršnjacima iz Gruzije i Švicarske. Međunarodni turnir mladih prirodoslovaca (International Young Naturalist’s Tournament – IYNT) natjecanje je iz područja prirodnih znanosti koje je trebalo biti održano u Sankt Peterburgu u Rusiji, ali je zbog pandemije održano u online izdanju.

Hrvatski tim nastupio je u sastavu: Marita Machata iz zagrebačke V. gimnazije, Marko Drozdek iz riječke Gimnazije Andrije Mohorovičića, Ivona Halas iz Gimnazije Požega i Đurđica Kovačić iz splitske Treće gimnazije. Mentori su im bili Magdalena Živković, te Noa i Zoa Jelić Matošević. Znači, ima ih iz svih krajeva Lijepe naše, što znači da se u svim sredinama posvećuje dovoljno pozornosti najboljim učenicima.

– Naša reprezentacija izabrana je u siječnju na Državnom turniru mladih prirodoslovaca, gdje je odabran šesteročlani tim. Unatoč mnogim preprekama, izolacijama i odustajanjima, ipak smo na kraju osvojili zlatnu medalju kao najmanji (zlatni) tim u povijesti natjecanja. Moram još napomenuti da Hrvatska već zadnjih šest godina osvaja medalje na ovom natjecanju, odnosno, da budem preciznija, osvojili smo dvije brončane medalje, 2017. u Kini i 2018. u Gruziji, jednu srebrnu 2016. u Iranu i sada tri zlatne 2015. u Beogradu, 2019. u Bjelorusiji i ovu posljednju, rusku – kazala je tada 15-godišnja Đurđica Kovačić potpisanoj novinarki.

Na turniru učenici pokazuju sposobnost rješavanja složenih problema te prezentacije rješenja kroz raspravu. Problemi su otvoreni, povezani s pojavama iz svakodnevnog okruženja, a često bez poznatoga konačnog rješenja.

Cjelovit pristup rješavanju problema uključuje osmišljavanje i izvođenje pokusa, teorijsko modeliranje te usporedbu rezultata teorijskog modela i izvedenog pokusa.

– Teme variraju od godine do godine. Unaprijed je zadano 17 problema iz STEM područja pa ih se, ovisno o drugim timovima, predstavi maksimalno šest, a ove smo godine predstavljali kemijske oscilatore, percepciju okusa, poskakujuću bovu, stanice luka… Drugim riječima, fizika, kemija i biologija – naglasila je splitska članica ekipe.

Organizator Državnog turnira mladih prirodoslovaca je udruga “Istraživački centar mladih”, koja je zadužena i za sudjelovanje hrvatskog tima na IYNT-u. Cijela koncepcija turnira odlična je prilika da se mladi upoznaju sa znanošću i eksperimentalnim radom, steknu nova znanja i vještine te upoznaju vršnjake koji dijele slične interese.

TRI DRŽAVNA NATJECANJA

Svaka hrvatska škola ima svoju uzdanicu, a jedan od njih je osmaš Antonio Sivro iz OŠ “Pujanki”, kojega smo nedavno predstavili javnosti.

Taj sjajni mladić već je naviknuo svoje mentore na uspjehe, a nedavno im je dao još jedan povod za ponos – osvojio je prvo mjesto na državnom natjecanju iz hrvatskog jezika! Priznanje je dobio u kategoriji sedmih razreda jer se državna razina natjecanja iz hrvatskoga jezika održala nedavno, zbog cijele ove nesretne situacije s COVID-om.

Antonio niže uspjehe, pa je ove godine sudjelovao na čak tri državna natjecanja: uz prvo mjesto u hrvatskom jeziku, osvojio je osmo mjesto na natjecanju iz povijesti, te deveto iz geografije. Iz škole smo dobili dugi popis natjecanja na kojima je sudjelovao tijekom prošle godine: uz nabrojeno, tu je i matematika, kemija, te vjeronaučna olimpijada na školskim natjecanjima, pa slijede županijska i spomenuta državna natjecanja… A gdje su tek rezultati od prošlih godina! Ponestalo bi nam papira.

Da zaista treba zagrijati stolicu za ovakve rezultate, potvrdio nam je i sam Antonio, priznajući kako, kad treba, zna satima vježbati i učiti.

– Moram istaknuti i moje profesorice koje su odlične mentorice: Ivanku Vuletić, Vedranu Mijić, Marijanu Radnić i Maju Čop. Bez njih ne bi bilo ništa od ovih rezultata – skromno će Sivro, koji već u planu ima i nova natjecanja.

– Čekaju me engleski, geografija, matematika, vjerojatno i vjeronauk i kemija… Zahvaljujući platformama koje su nam postavljene za učenje od kuće, sada mogu naći sve lekcije online, a tu je i gradivo stavljeno na kanalu Škole za život. To puno olakšava učenje jer brže dođete do gradiva – otkriva nam taktiku ovaj odlikaš kojem, priznaje, najviše leži matematika, što će mu vjerojatno i biti smjer za upis u srednju školu.

Naravno, neće Antonio samo učiti ovih školskih praznika, nego će se zasluženo i odmoriti.

– Srećom, imali smo nastavu cijelo vrijeme u školi, ne online, ali isto nam nedostaju druženja nakon škole na koja smo naviknuli. Imam dosta izvanškolskih aktivnosti, ali i one su stale zbog cijele situacije s koronom. Išao sam godinama na badminton, pa je to stalo, pa na stolni tenis, koji isto sad ne možemo igrati u dvorani…

Idem i u školu stranih jezika “Jantar”, na engleski jezik, pa smo zbog korone online… Svi čekamo da se vratimo na stari život – kazao nam je tom prigodom svestrani Antonio.

Izvor: Slobodnadalmacija.hr