fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Energetska tranzicija Malog Lošnja: Kreću u projekte solarnih elektrana, postavljaju punionicu za e-aute i bicikle, sufinanciraju kredite za energetsku obnovu i potiču postavljanje solarnih panela…

Prije nekoliko dana Mali Lošinj bio je domaćin konferencije o energetskoj tranziciji koja će se provesti na području Lošinja i Cresa u budućnosti u sklopu projekta Tajništva za otoku pri Europskoj Komisiji. Početak ove priče bio je lani kada je raspisan javni poziv europskim otocima i na kojeg su se javila 26 otoka, od toga 6 je otoka proglašeno vodećim odnosno „pilotima” dok je ostalih 20 u skupini otoka „pionira” odnosno oni će tranziciju provoditi na temelju iskustava vodećih otoka.

Ukratko, energetska tranzicija odnosi se na prijelaz sa fosilnih goriva na održive izvore energije te cjelokupno osvješćivanje stanovništva o prednostima obnovljivih izvora i energetsku neovisnost otoka.

Konferencija održana na Lošinju bila je jedna u nizu koje se namjeravaju održati s tom tematikom, a na njoj su sudjelovali vodeće osobe otoka Cresa i Lošinja, kao i druga tri „pionirska” otoka iz Hrvatske- Brač, Hvar i Korčula, te predstavnici tajništva za otoke pri EK. Isto tako, konferenciji je nazočio i zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula na čiju inicijativu je osnovano Tajništvo za otoke.

Tom prilikom gradonačelnica Ana Kučić se osvrnula na sve ono što Mali Lošinj radi po pitanju energetske učinkovitosti:

„Neke projekte smo već pokrenuli poput stvaranja preduvjeta za fotonaponsku elektranu na Unijama koju razvijamo kroz projekt Samoodrživog otoka Unije, te smo u suradnji sa Zavodom za prostorno planiranje PGŽ započeli razgovore oko fotonaponske elektrane u Ustrinama. Isto tako, radimo na razvoju širokopojasne infrastrukture, pametnom upravljanju vodoopskrbom i komunalnim uslugama. Sve naše zgrade imaju energetske preglede, postavljamo prvu elektropunionicu za automobile u Malom Lošinju, i 3 punionice za bicikle u Nerezinama, Malom i Velom Lošinju. Sufinanciramo zamjenu azbestnih krovova našim sugrađanima, potičemo ih da ugrađuju solarne panele na vlastite obiteljske kuće, sufinanciramo kamate za energetsku obnovu višestambenih zgrada. Više od 95% naših kućanstava ima tekuću vodu, čak i na otoku Iloviku koji je od Vranskog jezera udaljen više od 60 km, dok otoci Susak i Unije dobivaju vodu iz desalinizatora. I na našem deponiju ne manjka projekata. Izgrađena je pretovarna stanica, a u tijeku su radovi na izgradnji i opremanju reciklažnog dvorišta vrijednog 3,6 milijuna kuna za što je Grad Mali Lošinj je iz različitih fondova povukao čak 3 milijuna bespovratnih sredstava. Izgradnjom i opremanjem reciklažnog dvorišta unaprijedit će se i naš sustav gospodarenja komunalnim otpadom.“, kazala je Ana Kučić.

Što se same konferencije tiče, na nju su došli predstavnici javnog i privatnog sektora, a prvi dan su izneseni podaci i okvirni ciljevi ove agende kako bi ona mogla pozitivno utjecati na lokalno stanovništvo kao ključan faktor u razvoju cjelokupnog otoka. Odaziv je bio vrlo dobar te su se osobe iz privatnog sektora mogle direktno informirati o obnovljivim izvorima kod stručnih osoba te saznati prednosti i nedostatke pojedinih energenata. Ujedno, raspravljalo se i o zakonodavnom okviru i o mogućnostima poboljšanja u vidu subvencija za korisnike obnovljivih izvora.

Drugog dana održana je završnica konferencije sa mnogobrojnim predavanjima iz svih sektora dok je najznačajnije bilo ono iz energetike tj. koncepta pametnih gradova koji je u konačnici neophodan za primjenu obnovljivih izvora energije. To je bio sam uvod u panel diskusiju na kojima su sudjelovali predstavnici pilot i pionirskih otoka u sklopu projekta energetske tranzicije. Svaki od navedenih predstavnika predlagao je ideje o razvoju pojedinog otoka te predstavljao trenutna ulaganja. Nakon panel diskusije započela je radionica koja je podijeljena u tri skupine, Cres, Lošinj i zajednička skupina dalmatinskih otoka. Cilj radionice bilo je utvrditi viziju pojedinog otoka te utvrditi prijetnje i mogućnosti koje dovode do vizije u budućnosti. Kako su zaključili predstavnici tajništva za otoke pri EK, konferencija je ispunila sva njihova očekivanja te je omogućeno svim sudionicima da se međusobno upoznaju i razmjenjuju iskustva kako bi u konačnici svi građani osjetili dobrobit obnovljivih izvora i same energetske tranzicije.

(Grad Malo Lošinj)