fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Nećete vjerovati što sve s otpadom rade u Prelogu, a i dobro zarađuju

Odbačeni predmeti s otpada poput namještaja, knjiga, dječjih igračaka, posuđa, u Međimurskoj županiji ponovno se vraćaju u život. Preložani sa svojom komunalnom tvrtkom Pre-kom prvi su se u Hrvatskoj uhvatili u koštac s glomaznim otpadom kako bi spriječili njegov nastanak te otvorili vrata Centra za ponovnu upotrebu (CPU) u kojega su uložili 400.000 kuna piše Tportal.hr

Godišnje ovdje 30.000 stanovnika odbaci oko 400 tona glomaznog otpada od kojega će se sada više od polovice moći spasiti te kupiti po cijeni obnove. Dok kilogram knjiga košta 10 kuna, odjeće iznosi 30, a dječja se igračka može kupiti već za četiri kune po komadu.

Slični centri već nekoliko godina postoje u susjednoj Sloveniji. Najviše ih je, pak, u Velikoj Britaniji, a u Europi ih, prema saznanjima Preložana, ima preko 8000 u kojima je zaposleno između 40.000 i 50.000 ljudi.

Centar za ponovnu upotrebu općeg tipa

‘Naš je centar općeg tipa što znači da spašavamo sve što možemo iz otpada i onoga kojega ljudi donesu. Bila je tu slika iz 1916. godine kojoj smo obnovili okvir, stolica, stolova, knjiga, dječjih igračaka. Svih 8500 naših korisnika obavijestili smo o otvaranju CPU-a u kojega se može doći i kupiti stvari koje smo ponovno vratili u život i to po cijeni same obnove’, objašnjava Siniša Radiković, direktor komunalne tvrtke Pre-kom koja je prema posljednjim službenim podacima 2015. godine uprihodila 11 milijuna kuna dok joj je zarada iznosila 33,3 tisuće kuna.

Posljednje subote u mjesecu komunalci će s kućnoga praga odvoziti glomazni otpad od onih Međimuraca koji su prijavili da ga imaju ili će ga korisnici moći sami donositi. Upute su već podijeljene.

‘Predmeti ili dobra sukladno smjernicama za ponovnu upotrebu koja se danas nalaze u centru, da nisu obnovljena, u najboljem bi slučaju završila u reciklaži, a najgorem na odlagalištu otpada’, dodaje on.

U CPU se nalazi skladišno-radnički te izložbeno-prodajni prostor u kojemu rade već dvije osobe. U samo tri dana od kada su otvorili vrata kupcima, prodali su stvari za više od 3500 kuna.

‘Ovdje se radi u dva koraka. Prvi je obrada glomaznog otpada. Imamo primjerice puno madraca, a u svakom od njih je od sedam do 15 kilograma željeza koje vadimo van. Tekstil se, također, može ponovno koristiti i poslati na preradu. Na otpadu završava i puno zamijenjene stolarije. U obradi smo očistili željezo, aluminij, staklo što je otišlo za reciklažu, a drvo smo izdrobili i predali za oporabu i proizvodnju iverice. Uspijemo spasiti između 50 i 60 posto glomaznog otpada’, tumači Radiković, direktor tvrtke koju je grad Prelog osnovao još 2002. godine, a vlasništvo se potom proširilo i na susjedne općine.

Kroz Pre-kom, tvrtku koja trenutno zapošljava 80 radnika, prošle je godine prošlo 6585 tona otpada od čega su samostalno obradili 3660 tona ili 55,58 posto. Prema toj računici, podvlače u ovoj komunalnoj firmi, dnevno je obrađeno oko 14,5 tona korisnog otpada.

Stolice od 50 kuna, peć za 300 kuna

‘Masivna stolica kojoj smo promijenili spužve, stavili novi tekstil, prelakirali ju i lijepili, kod nas se može kupiti po cijeni od 50 do sto kuna dok slična takva nova košta gotovo pet puta više. Jednu smo sliku prodali za 1100 kuna, a komplet barskog stola s pet barskih stolica ‘otišao’ je za 475. Obnovili smo peć za 300 kuna dok slična takva nova u trgovini košta oko 1500. Ima i kuharica, ali i knjiga za školsku lektiru. Pronašli smo i roman Emila Zole iz 1950-ih godina’, zaključuje Radiković.

Svoje mjesto ovdje je pronašla i socijalna zadruga Humana Nova koja obrađuje otpadni tekstil te društveno poduzeće Naš izvor koje se bavi obradom otpadne kože, a u njima rade teško zapošljive skupine građana. Plan im je u projekt uključiti i elektronički otpad za što čekaju dozvolu te se povezati sa strukovnim školama kako bi učenici ovdje odrađivali praksu popravljajući aparate jer, kako kažu, materijala imaju dovoljno.

Kupaca je za ponovno upotrebljivim stvarima sve više, a javljaju se iz cijele Hrvatske. Što se trenutno nalazi u ponudi CPU-a može se pregledati preko web stranice Pre-koma gdje se nalazi i preglednik koji se redovito ažurira. No, želja je preloških komunalaca zainteresirati potencijalne kupce da dođu i pogledaju kako stvari pronađene na otpadu ponovno izgledaju.

Izvor: Tportal.hr