fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Ovo su poduzetnici koji dijele plaće veće od tisuću eura

Krenulo je s dvije, a sad ih je devet. U Međimurju se polako širi krug tvrtki koje postaju dio zasad još neformalnog “Kluba 1000”, u kojem pravo na članstvo imaju samo oni poduzetnici koji isplaćuju plaće u protuvrijednosti od tisuću i više eura piše Večernji List.

Dobro, neovisno o tečaju HNB-a, prihvaćaju se i oni sa 7000 kuna, jer poanta je da vrijedni, radišni i marljivi Međimurci, kako im sve više tepaju, više ne budu među najlošije plaćenim radnicima u državi.

Negdje prije otprilike godinu dana rodila se u Međimurju ideja o tome da kvalitetne radnike treba i dobro platiti, a ovih dana daje i prve rezultate. Val moralnog kapitalizma zahvatio je, dakle, najsjeverniju hrvatsku županiju, a među najprodornijim zagovarateljima je Đuro Horvat, direktor Tehnixa, tvrtke koja se bavi proizvodnjom strojeva i opreme za zaštitu okoliša.

Nisu radnici, nego suradnici – Nastali smo iz vlastitog znanja i inovacija. Imamo svjetske patente i izume koji su nas doveli do toga da svoju tehnologiju promoviramo diljem svijeta –  ističe Horvat koji u povećanju plaća vidi i rješenje za zaustavljanje odljeva radnika u inozemstvo.

Strane tvrtke ovdje daju niske plaće, profit odlazi van umjesto da ide na poboljšanje uvjeta radnicima Nema tu neke prevelike filozofije. Radnici moraju imati bolji životni standard, a to bez većih osobnih dohodaka ne ide. Plaće u Međimurju zaostaju 25 posto za državnim prosjekom, što je oko tisuću kuna manje za svakog radnika. Kad se to pomnoži s 30.000 zaposlenih, dolazi se do brojke od 30 milijuna kuna mjesečno koji bi im ostajao za kredite, hranu, režije, odjeću, školovanje, kulturni i zabavni život, a možda i za putovanja.

U ljude treba investirati, to je moje geslo i poruka U “klubu” su uglavnom tvrtke iz metaloprerađivačke branše. Jedan od primjera postupnog “labour friendly” razvoja jest i Centrometal, nastao kao obrtnička radionica za montažu i održavanje sustava centralnog grijanja koju je 1965. otvorio Karlo Zidarić. Dvadeset i pet godina kasnije nastala je tvrtka Centrometal s deset radnika koju danas vode njegovi sinovi Tihomir i Davor i sad je to već jedan od vodećih proizvođača termotehničke opreme, s naglaskom na onu koja koristi obnovljive izvore energije. – Naš je moto “prvo dobro plati, a onda nešto traži”. Tako se kod nas radi već pedesetak godina. Radnika treba dobro platiti da bude zadovoljan, a onda možeš od njega očekivati i predanost firmi i bolju produktivnost – veli Tihomir Zidarić.

Njegov brat Davor bio je lani finalist ugledne nagrade za poduzetnike godine koju dodjeljuje revizorsko-konzultantska tvrtka EY (pobijedio je Đuro Horvat). U Centrometalu su plaće već dugo veće od 8000 kuna, a radnici imaju i razne pogodnosti pa ne čudi što tamo radi i po nekoliko članova obitelji. Minimalno oporezivanje Damir Šafarić iz Media-Softa smatra da je inicijativa o osnivanju “Kluba 1000” pohvalna, ali da bi bila uspješna, treba je sagledati u širem kontekstu.

– Siguran sam da bi “Klub 1000” bio i brojniji uz jače fiskalno rasterećenje, ne samo viših razreda plaća za kvalitetne kadrove, već i drugih stavaka, pa i porezno rasterećenje kompanija koje svoje prihode većinom ostvaruju na inozemnom tržištu. Vjerujem da bi to motiviralo tvrtke na još veću orijentiranost prema izvozu, a ostvarenu razliku u prihodima opet bi mogle uložiti u rast tvrtke i veće plaće. Sljedeća je mogućnost da se po uzoru na neke druge zemlje, poput Austrije i Njemačke, omogući isplata 13. i 14. plaće uz minimalno oporezivanje, što bi bilo svakako stimulativna mjera za uspješne tvrtke da nagrade svoje zaposlenike – smatra Šafarić. U Međimurju je pokrenuta gruda za koju se još ne može znati dokle će se dokotrljati i koliko će tvrtki povući. Tko zna, možda će za nekoliko godina dobar dio radnika u “Maloj Švicarskoj” primati barem trećinu ili četvrtinu iznosa koji dobiva radnik u velikoj Švicarskoj.

Više o svemu pročitajte klikom ovdje

Izvor: Vecernji.hr