fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Vukovar: Gradska tržnica proglašena najboljom europskom poslovnom zgradom

Osječki arhitekti Bruno i Predrag Rechner osvojili su internacionalnu arhitektonsku nagradu 2A architectural award 2018. za Gradsku tržnicu Vukovar kao najbolju europsku poslovnu zgradu. Drugo mjesto osvojila je Austrija, a treće Španjolska.

Na institutu za naprednu arhitekturu u Barceloni osječki su arhitekti prošlog tjedna osvojili prvu nagradu za osmišljavanje i realizaciju projekta vukovarske tržnice kao najbolje poslovne zgrade u cijeloj Europi. Ovakva nagrada koja promovira arhitektonska djela, kulturološku raznolikost i različitost ideja značajna za arhitekte ali i za Grad Vukovar.

“Presretni smo što je nakon brojnih nominacija stigla i nagrada koja je priznanje struke za vrijedan i uporan rad. Ovakvi trenuci raduju i motiviraju za daljnji rad u svakodnevnom stvaranju dobre arhitekture u prostoru i vremenu u kojem živimo i radimo. Posebno smo sretni što se radi o realizaciji u Vukovaru, kojem smo na ovaj način dali svoj skromni doprinos ljepšem i ugodnijem životu u tom herojskom gradu”, izjavio je arhitekt Bruno Rechner za portal Designerblog.

Također je naglasio kako je tržnica javan i otvoren prostor na kojem se, osim razmjene dobara, odvija i visok stupanj svakodnevne interakcije i komunikacije među ljudima. Vukovarska je tržnica smještena u centru grada te, kako kaže Rechner, treba zadovoljavati funkcionalne potrebe javnog prostora stoga će ova, natkrivena tržnica, raditi 12 mjeseci, svih sedam dana u tjednu bez obzira na vremenske uvjete.

“Zgrada je oblikovana kao veliki volumen, ustakljen s tri strane, a zakošen i otvoren prema jugu. Oblikom zgrade otvorena je prema jugu, a zatvorena prema sjeveru, odakle zna puhati jak lokalni vjetar. Oba poprečna pročelja ustakljena su kako bi omogućila dovoljno svjetla, a eliminirala propuh. Južnim pročeljem dominiraju zaokretni aluminijski brisoleji putem kojih se regulira količina svjetlosti i sunca ljeti i zimi, isto kao i vjetra u slučaju lošeg vremena. Tako otvoreni prostor na kojem se nalaze brojni lokalni proizvođači ima svoju reguliranu mikroklimu. Noću kad tržnica ne radi, brisoleji se okreću i zatvaraju je, a linijska led rasvjeta osvjetljava njena pročelja. Odabrane boje, beige, zelena, žuta i siva su neutralne, kako bi tržnicom dominirale šarene boje domaćih proizvoda” pojasnili su Rechner arhitekti.

Izvor: dblog.hr